Hacker Newsnew | past | comments | ask | show | jobs | submitlogin

> I always shop on a per-unit basis e.g. dollars per pound or cents per ounce, since that’s how I actually eat food.

For staples that's definitely sensible but surely there are also times where you need one-off items where any extra amount would just be waste?





Not usually but yes at times DT makes sense.

And yes there are times when some cannot always afford bigger quantities. But we’re not talking about 50 pound bags at Costco here; The price per pound for a ten pound bag of something at Walmart vs a six ouncer at DT is substantial.


We used to buy raspberries, blackberries, blueberries etc at Dollar Stores. They wouldn't last a week in the fridge which is why they were at the Dollar Store, but we were eating them same-day or next day so spoilage wasn't a concern. Really helped the berry budget with toddlers.



Guidelines | FAQ | Lists | API | Security | Legal | Apply to YC | Contact

Search: