Hacker Newsnew | past | comments | ask | show | jobs | submit | cbdevidal's commentslogin

They can, but digital passports and ID makes it far easier. Notice that even though government can do it now they are still pushing for these.

“It’s for the children” is the siren song of tyranny.


The irony is even though Dollar Tree prices are honest because they all are the same $1.25 (excluding the new “More Choices” $3-5 items) they’re still ripping you off. I always shop on a per-unit basis e.g. dollars per pound or cents per ounce, since that’s how I actually eat food. I need a certain amount of calories and a certain quantity of food to survive, and the less I pay per unit, the lower overall cost. On a per-unit basis, DT is almost always the most expensive store around, because quantities are so small!

There are of course exceptions; I can recall not long ago for example buying a pound of Himalayan sea salt for a dollar. That was a solid deal, and I haven’t seen it since.

But generally speaking, if you want to save money, don’t go to Dollar Tree.


> I always shop on a per-unit basis e.g. dollars per pound or cents per ounce, since that’s how I actually eat food.

For staples that's definitely sensible but surely there are also times where you need one-off items where any extra amount would just be waste?


Not usually but yes at times DT makes sense.

And yes there are times when some cannot always afford bigger quantities. But we’re not talking about 50 pound bags at Costco here; The price per pound for a ten pound bag of something at Walmart vs a six ouncer at DT is substantial.


We used to buy raspberries, blackberries, blueberries etc at Dollar Stores. They wouldn't last a week in the fridge which is why they were at the Dollar Store, but we were eating them same-day or next day so spoilage wasn't a concern. Really helped the berry budget with toddlers.

That's not really a rip off, it caters to people who can't afford to buy in larger quantities.

That makes it sound even more like a rip off tbh.

Would you quote the same hourly rate to someone who wanted one hour of time versus a six month contract?

That sounds like it's basically the grocery equivalent of the boot theory of poverty. Poor people have to pay more in the long run because they can't afford to buy in bulk.

It’s slightly different for groceries. I am not poor but I also don’t want to buy perishables in bulk. I can choose to buy one week’s worth of lettuce to be eaten in a week, but by the seventh day the lettuce has visibly degraded. I want fresher produce, so I am willing to buy smaller amounts every two days.

When they say "groceries" they're not just referring to fresh produce but also to things like cereal, dried goods, canned goods, or other foods you might find at a dollar store. Though some of these stores like Dollar General do also stock fresh foods like eggs, meat, dairy, and produce.

This is exactly right and the reason that Costco shoppers are un-intuitively among the richest groups in the country (average $125,000 household income).

Costco is great for wealthy families, less so for less wealthy. People living in small apartments have no place to put 36 rolls of paper towels and 12 jars of pasta sauce.

Having a large home is a prerequisite for shopping at Costco.


We live in an apartment but use Costco to stock our freezer with meat and seafood. We also use it for gas, cat litter, eggs, and cheese (lasts a long time). Basically for perishables that only need to be stored so long.

Which is great, but you receive a fraction of the benefit wealthy households do.

In addition to the other comment about perishables, storage space is another meaningful limiting factor that can vary with income level. Both the raw volume of available storage and the quality of the storage on things like temperature control, energy usage, accessibility, etc

There are some things at dollar tree that are a good deal and some that aren't.

I think part of the appeal when everything was a dollar was so that people would know exactly how much it would be when they went to check out. Then they could manage a little bit of money with precision.


Yes because when I need a small bag of snacks to put in my backpack before a flight, my first stop is to Costco and buy everything I need in bulk.

Dollar Tree regular items aren’t all $1.25 anymore. Maybe half of what I’ve purchased there recently (mostly craft/gift wrap/party supplies) have changed to $1.50 or $1.75. If you grab multiple of the same item each one can ring up a different price.

Unless you are buying cards. Maybe candy, too? I’d be curious about that.

You may be shocked to hear that there are no seas in the Himalayas.

Well ackshually, Himalayan salt does come from a sea (although this sea has disappeared a long long time ago) so it's not _technically_ wrong

SO what do you buy for food and where do you buy it?

With your focus on calories per dollar, do you also get supplements? Which ones and where?

Why are you so focused on this?


Is there any reason to assume they are “so focused” on it? Keeping an eye on unit or per-weight prices is somewhat conventional and pretty easy—at least I think most major grocery chains around here include that info right on the sticker.

At least where I'm at they're legally required to include that info and they appear to comply maliciously whenever possible. Sometimes it's slightly wrong. Often the unit of weight changes between items of the same sort. It's absurd.

I've been using Gemini or Chat GPT in store to quickly calculate the cost-per when two like items use different measures ex. ounces vs. lbs.

You did not understand the comment. The person is talking about units per dollar, not necessarily calories per dollar, or anything about health. If I can buy one sponge for $1.25 and three sponges for $3, for example, I prefer three. This has nothing to do with how many calories are in a sponge.

Fun story: As a kid with only a DOS 3.3 box and no BBS to download another and not much money to buy one, no magazine subscription etc., I accidentally erased our word processor software. I literally only had EDLIN for writing anything. So, that’s what I used. Got so good I was able to write multi-page book reports with it.

You’re OG. My first was some unknown distro that installed in DOS on my Win95 machine and dual booted that way. Totally confused me. Second was Red Hat 6.0 in 1999. That one, I was a little more successful with.

I did try that weird linux on fat32 distribution but like you I completely forgot its name. I remember that I installed it because I wanted to run bitchx and be able to send ping of death!

> unknown distro that installed in DOS on my Win95 machine

I had that from some magazine included cd ; my father thought I had completely messed up the family PC.


It surprised me how easy it was to read a law written in 1275. That was the Middle English period, which I usually cannot decipher without help. To be fair though, I haven’t read much from that period.


Middle English is not hard to understand. Try reading the sounds.


Or they used a different accent


Relying on accents as a tell is only going to get less predictive due to real time accent conversion services like https://krisp.ai/ai-accent-conversion/


I sometimes wonder, in a world where the data becomes overwhelmingly AI-generated, if AI starts feeding on itself, a copy of a copy of a copy.


We’re already seeing this sort of well poisoning occur.


<Deleted comment>


I have lived in northeast Florida all my life and never saw these until we moved 60 miles to the southeast. Just that little bit of distance and they’re everywhere. Really enjoy watching and hearing them.


I rarely see them in Indiana, but hearing them fly overhead while migrating is a joy. Such a distinctive call.

I just discovered there's a map of places to find them: https://sandhillfinder.savingcranes.org/near


In the NW, from the lake down to the Kankakee River, there are a number of state park, national park, and private nature reserve properties that host huge numbers of them. Essentially, what you need is preserved wetlands and they will land. But yeah, that is not the kind of land farmers want to keep around.


I almost mentioned the Jasper-Pulaski FWA. I've visited once or twice during migration season, very impressive.

Depressing, however, just how much smaller the wetlands are now thanks to settlement. Up to 1 million acres lost.


Do both :-)


Guidelines | FAQ | Lists | API | Security | Legal | Apply to YC | Contact

Search: